Charakteryzuje ją doskonała otwieralność. Składa się z rozkładówek, dzięki którym grafiki i teksty na sąsiadujących stronach stanowią spójną spasowaną całość. Rozkładówki wykonujemy z kartonu 350 g/m2.
Książka kartonowa sprawdza się w publikacjach prezentujących ilustracje bądź zdjęcia. Pasuje do tytułów dla dzieci oraz ekskluzywnych katalogów produktowych.
Rozkładówka to para stron obserwowanych jednocześnie podczas przeglądania książki. Na przykład: jeśli tytuł liczy 26 stron (z wewnętrznymi stronami okładki włącznie), to znajduje się w nim 13 rozkładówek. Tę wartość należy podać w kalkulatorze w parametrze „Ilość rozkładówek kolorowych”. Blok musi być przygotowany w formacie PDF według zasady: jedna strona pliku to 2 strony w książce.
Plik środka musi zawierać co najmniej dwumilimetrowe spady, ale strony umieszczone na rozkładówce nie mogą mieć spadów wewnętrznych. Dostępne formaty zamkniętych książek kształtują się w zakresie od 130 x 148 mm do 297 x 297 mm. Na książce kartonowej z okładką twardą i miękką zastosujesz wszystkie popularne rodzaje uszlachetnień. Maski do nich przygotuj w plikach PDF. Książkę kartonową z okładką twardą możesz wzbogacić w piankę.
Przygotowanie książki do druku
Blok książki:
Dopuszczalny format pliku: .PDF Wszystkie czcionki muszą być osadzone w pliku. Zdjęcia powinny być w rozbarwieniu CMYK oraz w rozdzielczości nie mniejszej niż 300 DPI. Ilość stron musi być parzysta, w przeciwnym razie zostanie dodana pusta strona na końcu bloku. W przypadku obiektów wektorowych: np. tabele, wykresy, minimalna grubość linii to 0,25pkt (0,088mm). Minimalne użycie koloru to 5% największej składowej (np: C:0 M:0 Y:0 K:5). Nie należy używać przejść tonalnych niższych niż 5%. Aby uniknąć paskowania należy dodać szumy. Plik najlepiej przygotować w profilu kolorystycznym „Coated FOGRA 39”, dla wydruków czarno-białych „Gray Gamma 1.8” lub „Gray Gamma 2.2”. Jeżeli blok książki zawiera spady, to nie powinny być mniejsze niż 3 mm. Z pliku bloku należy usunąć wszystkie znaki drukarskie: linie cięcia, znaczniki pasowania oraz kostki kolorystyczne. Istotne elementy w bloku nie powinny znajdować się bliżej niż 5 mm od krawędzi. Czarne teksty powinny być w 100% K, bez dodatkowych kolorów. Dodatkowe kolory np. Pantone, powinny być skonwertowane do CMYK. Plik nie może być w formie rozkładówek, powinny być jako pojedyncze strony w jednym pliku. Maksymalnie dopuszczalne nasycenie dla koloru czarnego (Rich Black) wynosi: C:30, M:30, Y:30, K:100 → 190%. Wszystkie przezroczystości powinny być spłaszczone.
Ponizej oprawa twarda oraz miekka